emzik

Emzirmede Göğüs Ucu Yaraları

emzikHerkes emzirmenin güzelliğinden, doğallığından, anne sütünün faydalarından bahseder. Öyle ki bu işin bir de böyle negatif bir yönü olduğu aklınıza bile gelmez-benim gelmemişti!

Bu durumdan muzdarip olan anneler için bir iki tavsiye olması amacıyla bu yazıyı kaleme almak istedim, gerek tecrübe edindiğim gerek etrafımda tecrübe edenlerden gördüğüm kadarıyla yazacağım ki yaşanmışlık size bir nebze yol gösterici olabilsin.

Emzirme döneminde hassas göğüs uçlarına sahip anneler emzirmeye başlamalarının özellikle 3.gününden sonra bu dertle karşı karşıya kalırlar. Bunun sebebi olarak kimisi emzirme tekniklerinin hatalı oluşunu sebep olarak gösterirken, kimisi göğüsün hassas yapısı olması sebebiyle bazı bünyelerin böyle tepki verebileceğini söyler. İkisi de doğrudur. Hastanede doğum sonrası bebek hemşiresi sizi nasıl emzirmeniz gerektiği konusunda bilgilendirir, bu prosedür olarak yapılması zorunlu bir iştir, dosyaya not düşülür hatta “Emzirme hakkında bilgilendirildi” diye. Eğer yapmayı unuturlarsa siz hatırlatın. Bu “aman ne var işte vereceksin emecek” kadar basit bir olay değildir, sadece göğüs ucunu kapmasına izin verirseniz o zaman yara olma ihtimali çok daha yüksektir.Kahverengi bölge tamamen bebeğinizin ağzına girmelidir. Niyetim emzirme tekniklerini anlatmak değil, bilgi için tıklayın ve daha detaylı bilgileri internetten de edinebilirsiniz.

Tekniksel olarak hata yapmadığınızı varsayarak ikinci kısma geçiyorum: Hassas göğüs uçları. bunun için göğüs kremleri kullanabilirsiniz. Doktorlar e-vitamini içerikli kremleri tavsiye ediyorlar. Eğer bepanthen gibi kremler kullanacaksanız her emzirmeden önce göğüsü temizlemeniz gerekir ki bebek kremi emmesin-bu da yeni doğum yapan bir anne için çok zor oluyor, çünkü bebek sürekli emmek istediğinden her seferinde yıkamaya temizlemeye fırsat bulamayabilirsiniz-Bu nedenle Lansinoh, Lanoise gibi bitkisel denilen göğüs ucu kremlerini kullanın-hem bunlar diğerlerine nazaran gerçekten daha çok işe yarıyor. Krem kullanmada püf nokta: Göğsünüz yara olmadan başlayın! Bu nedenle doğumu yaklaşan hamilelere de tavsiyem odur ki son günlerinizde de kullanmaya başlayabilirsiniz. Ya da hastanede emzirmeye başladığınız an kreme de başlayın.

Göğüs yaralarına kremdışı ne kullanabilirim alternatif diyenler için de anne sütü. Evet, emzirmeden önce ve sonra kendi sütünüzden bir damla göğüs ucunuza sürün. Bu yaralar bazen çok şiddetlenebilir, uçtaki ağrı tüm göğüse yayılabilir, Bunun en büyük sebebi göğüste fazlaca süt birikmesidir, ee zahmetsiz rahmet olmaz. Kimisi sütüm az diye dert yanarken sizin fazla gelen sütleriniz göğüste süt kanallarının tıkanıp süt bezesi denen bir yumru oluşumuna sebep olabilir, yüksek ateş sıtma ve baygınlık geçirme durumu da yaşayabilirsiniz ki buna sütsıtması diyorlar. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şey göğüste biriken sütü sağmaktır. bu durumları çok sık yaşamamak adına bebek emmediği sürelerde göğsünüzü sağıp sü.tü boşaltın. Bunu yaparken sütüm boşa gidiyor diye düşünmeyin(bu sütleri saklayabilirsiniz. Buzlukta 3 ay ömrü var anne sütünün. Bazen bebeğinizi bırakıp gitmeniz gerektiği durumlarda bunlar ilaç gibi gelir)Zaten sağıldıkça süt üretimi de artacak yani bebeğiniz uyandığında yine göğsünüzde ona yetecek kadar süt olacak merak etmeyin.

Koruyucu silikon başlıklar var bir de göğüs uçları için. Böylece bebek birebir göğüsle temas etmiyor ve sizin göğüs ucunuz yara olmuyor. Fakat şöyle bir durum var ki bunu kullandığınız için göğsünüz emilmeye alışamayacak. (ki normalde göğüs kendisi için yeni olan bu duruma reaksiyon göstererek bu şekilde yara oluyor, kimisinde kanıyor,kopuyor, çatlıyor,yarılıyor. Fakat şu var ki ne kadar sık emzirirseniz o kadar kısa sürede alışıyor ve yaralar iyileşme sürecine giriyor. Böylece bikaç ay içinde normal bir şekilde acısız emzirir hale geliyorsunuz. )Emilmeye alışmadığı için çıkardığınız anda tekrar yara da olabilir.

Göğüs ucu yaraları anneler için çok büyük bir imtihan hele ki ileri boyutlardaysa. Emzirmek kabus kelimesiyle eşdeğer anlama gelmeye başlıyor ve sırf bu sebepten bebeklere mama yedirmeyi bile tercih eder hale gelebiliyorsunuz. Ama annelik gerçekten o kadar kolay bir iş değilmiş hem de hiç. 2,5 ay boy boyunca bunun sancısını çekmiş, 3 kez doktora gitmiş, gece gündüz ağlayarak dolaşmış, süt inme sürecinde yangınlar içinde kalıp,emme sürecinde de acılardan kafasını duvarlara vurmuş bir anne olarak söylüyorum ki bebeğime bundan sebep mama vermeyi asla düşünmedim, aklımın ucundan bile geçmedi. Allah süt gibi bir nimet vermiş ve yanında bazen böyle imtihanlar da olabiliyor. Sabretmek gerek. Ve bilmek gerek: Geçecek. Bunu tüm acı çeken anneleri rahatlatmak adına söylüyorum. “Geçecek sabredin”

Emzirmede Göğüs Ucu Yaraları
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Emzirmede Göğüs Ucu Yaraları” üzerine bir yorum

  1. Aynısını yaşıyorum. Süt ateşini ilk hafta yaşadım berbat bir şey. 39 derece ateşle oturamazken birde bebek emzirdim. Çatlak yaşadım, su topladı. Emzirmek hakikaten kabus. Uykudan uyanıp müthiş ızdırap cekiyorsun. Göğüsün acısından uyuyamıyorsun. Tam iyilesmisti tekrar çatladı. Bebeğim 3 aylık ve hala ruhum çekiliyor ama yinede su dahil hiçbir ek gıda vermiyorum. Çığlık çığlığada olsa emziriyorum. Lanolin kremi bırakmamak lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir