HALI TEMİZLİĞİNDE İNANILMAZ AYRINTILAR VE PRATİK BİLGİLER |

HALI TEMİZLİĞİNDE İNANILMAZ AYRINTILAR VE PRATİK BİLGİLER

halılar nasıl temizlenir

Evimizin her yerinde bulunan halıların temiz tutulması ve temizliğinin iyi yapılması için bazı püf noktalar bilinmelidir. Halıya güneşin nüfuz etmesinden korumalı, güvelerin halınıza yerleşmesini engellemelisiniz. Halınızın kirlenmemesi için, tozu ve kiri getiren kapı girişlerine paspas koymalısınız.

Halılarınızda yapacağınız temizliği ikiye ayırmalısınız. Günlük temizliği elektrik süpürgesi yardımıyla, haftalık temizliği ise şampuan kullanarak yapmalısınız. Oluşan lekeleri kurumadan, hemen çıkarmalısınız ve her leke türü için farklı malzeme kullanmalısınız.

Halıya şampuan ile temizlik yapmadan önce lekelerden arındırmalısınız. Ayrıca halılarınızı yılda en az bir kere yıkamalısınız. Halınızı yıkarken de ılık su kullanmalı, saçakları çamaşır suyuyla ağartmalı ve üzerine bir cisim koyarak kurutmalısınız. Bunun nedeni saçakların kıvrılarak deforme olmasını engellemektir.

Eğer halılarınızı uzun süre kullanmayacaksanız mutlaka naftalinlemeli ve rulo haline bekletmelisiniz. Halıları güvelerden korumak için de silinecek suya naftalin katılabilir.

Kilim temizliği de halılara benzer fakat temizleme sırasında klor kullanmak renklerini bozacaktır.

Halı yıkarken, elektrikli süpürge, deterjan ya da halı fırçasının yanında halı yıkama makineleri de kullanılabilir. Bu makinelerin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar;

Temizlikten önce halı süpürülmeli, toz ve kirlerden arındırılmalıdır. Satılan sprey leke çıkarıcı ürünler de bu iş için kullanılabilir. Temizlik esnasında da halı yıkama deterjanları kullanılmalıdır. Halının leke seviyesine göre ¼ ile 1/20 arasında deterjan kullanılır. Ayrıca köpük kesici kimyasallar da kullanılmalıdır ya da istenirse sadece köpükle temizlik yapan maddeler de kullanılabilir. Bu yöntem emme ünitesi gerektirmez, köpük uçarak temizliği sağlar.

Temizlik sonrasında halı hızlı kurutulmalı, yaş bırakılmamalıdır

HALI TEMİZLİĞİNDE İNANILMAZ AYRINTILAR VE PRATİK BİLGİLER
1 vote, 5.00 avg. rating (98% score)

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/pratikim/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273